DünyaEkonomiYaşam

Piyasalar 7 Temmuza Kaldı:Arabalarda %20 indirim

7 Temmuz’da yürürlüğe girecek güvenlik koşulları nedeniyle yeni araçlar için kampanya üstüne kampanya yapılıyor.
Avrupa Birliği’nin (AB) bu güvenlik paketlerini de ekleyerek daha güvenli ve daha standart araç donanımı üretmeye yönelik belirlediği tüm düzenlemeleri ele alan güncelleme GSR2’nin 7 Temmuz’da Türkiye’de yürürlüğe girmesiyle eleme yarışı daha da arttı. distribütörlere yönelik çalışmalar başladı. Bu telaşla birlikte GSR2 uyumlu olmayan stoklarını tasfiye etmek isteyen ve ceza ödemek istemeyen satıcılar, kampanyalarda ortalama %20 indirim elde etti.

GSR2 standartlarına uymayan araçları satan üretici ve bayilere ceza kesildi. 7 Temmuz’dan sonra kalan GSR2 uyumlu olmayan araçları satmak isteyen şirketler, araç başına vergisiz fiyat üzerinden %1 ceza ödeyecek. Geçen yıl hisselerinin %10’una kadar stoklayabilen şirketler, ortalama %10 civarında olan aylık stoklarını azaltmanın yollarını arıyor. AB’den ithal edilen pek çok otomobil markası modeli GSR2 uyumlu olmasına rağmen bazı eski modellerde bu sorun yaşanıyor. Asgari miktarda stok bulunduran markalar, sahip oldukları araçları harmanlayamadıkları takdirde ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Normal talebin yanı sıra indirim fırsatından yararlanmak isteyecek vatandaşların satın alma etkisi ile GSR2’nin etkisiyle haziran ayında tatile rağmen 100 bin adetlik bir pazar oluşacağını da belirtelim. Çin’in tüm motorlarına son haftalarda uygulanacak yüzde 40’lık ek özel tüketim vergisinin de etkisiyle, satışlarda yoğunluk yaşanacak olan haziran ayında yeni otomobil satışlarının devreye girmesi bekleniyor. 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

BUNLAR OLMALIDIR

* Akıllı hız asistanı
* Şeritte kalma yardımı
*Alkol hazırlığı
* Kaza veri kaydedici
* Kör nokta tespiti
* Yaya koruma ön cam sistemi
* Acil fren yardımı
* Yorgunluk tespit sistemi

İKİNCİ ELDE HAREKET YOK
Sıfır araç pazarındaki hareketlilik ikinci el otomobil pazarına yansımadı. İkinci el araç satıcıları her ne kadar fiyat indirimi yapsalar da çarpık derecelendirme sistemi ve güvensizlik ortamı nedeniyle satış yapamıyorlar. Kullanılmış ve yeni araçlar arasındaki dar farkın da etkili olduğu kanıtlandı. Taşıt kredilerindeki yüksek faiz oranları da satışları engelledi

ferizli

Ferizli ilçes ve Sakarya'dan yaşanan son dakika haberleri, yerel olaylar ve özel röportajlar sizlerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu