Ferizli

Ferizli Akgöl

Akgöl, Sakarya’daki Karasu ve Ferizli bölgeleri arasında ve göl seti Sulu Sulu Lluvial. Gölden 2,5 km uzaklıktaki Sakarya Nehri tarafından biriken selin etkisi ile oluşturuldu.

Sakarya merkezden Ferizli’nin Gölkent Köyü’ne uzaklığı 38 km’dir. Adatepe Köyü’ne eski Karasu yolu üzerinden de ulaşmak mümkündür. Gölün kıyısında Ferizli’nin Gölkent, Kuzca, Bakırlı köyleri ile Karasu’nun Adatepe, Konacık ve Kancalar köyleri bulunmaktadır.

Gölün büyüklüğü 19 km² olmasına rağmen büyük bir kısmı sazlık ve bataklıklarla kaplıdır. Göl kıyısına yakın az sayıda açık alan bulunmaktadır. Gölün hidrografik alanı 47 km², en derin kısmı 6 m, maksimum su seviyesi ise 4 m’dir. Göl su IV. Bu bir sınıftır ve yoğun bir ötrofizasyon tespit etti

Torff, Karasu del Lago Bölgesi kıyılarından emekli olur. Akgöl organik toprağının ithal torf ile aynı değerde olduğu ve herhangi bir farkın olmadığı tespit edilmiştir.

Gölden; Kerevit, levrek, yayın balığı, kızılkanat, turna balığı, kadife balığı, tahta sazan, aynalı sazan, gümüş sazan ve morina balığı yakalayabilirsiniz.

ferizli

Ferizli ilçes ve Sakarya'dan yaşanan son dakika haberleri, yerel olaylar ve özel röportajlar sizlerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu